Provincie Zábul

 

Zábul

Zábul leží v jihovýchodní části Afghánistánu. Na jihu sousedí s provincií Kandahár, na severu s provincií Orúzgán, na západě s provincií Ghazní a na východě až severovýchodě s Pákistánem. V airsoftovém Zábulu najdete říčky, silnice, jezírka, planiny, lesy, močály, „džungle“ ale i planiny v kopcích na severu, rokle a vrchy. Oblast je tímto výjimečná – na dostatečně velkém prostoru 3,5x2,5km naleznete velmi širokou skladbu jednotlivých prostředí. Nejenom silnice ale lesní cesty a stezky navzájem spojují veškerá důležitá místa provincie. Provincie je dále dělena na následující okresy – na jihu je to okres Shinkay, na východě leží okres Shamulzai a na západě je okres Atghar. Samostatným správním centrem je Khas Konar ve stejnojmenném okrese. Když už jsme u okresů, je nutné zmínit i kmeny. Provincie naní samozřejmě jeden celistvý celek. Na území provincie žijí různé domorodé kmeny. Nejsilnější kmen Ghilzai ovládá okres Shamulzai a města Herat a Sarkani. O něco málo vlivnější kmen Noorzaj ovládá okres Shinkay a kontroluje vesnice Asmar a Samoc. Nejslabší kmen vlivem ale ne silou dohlíží nad okresem Atghar. Kmen se jmenuje Tokhi a jeho příslušníci ovládají vesnici Al-Seram. Z hlediska statutu hlavního města provincie není Khas Konar pod vládou žádného kmene a to i přesto, že guvernér provincie je členem kmene Ghilzai. 

Khas Konar

Zůstaňme na chvíli u hlavního města provincie Khas Konar. Město je přirozeným společenským a obchodním hubem celé oblasti. Populace Khas Konar je složená z příslušníků všech kmenů a i z tohoto důvodu je město jako takové tzv „volné sídlo“. Na pořádek ve měste dohlíží silná policejní posádka, sídlí zde i samotné policejní velitelství a kancelář vyšetřujícího detektiva. Na náměstí je velká restaurace, která patří ženě místního stařešiny města a jmenuje se Bufet u Fátimy. Nepřehlédnutelnou dominantou města je Abdulláhova mešita, kde se místní oddávají pravidelným modlitbám k Alláhovi. Ve městě se dále mimojiné nachází centrální autobusové nádraží, odkud vyráží pravidelné linky do všech vesnic a zajímavých lokalit provincie.

V centru města funguje telefonní společnot, pevnými linkami jsou propojené centrální vesnice, policejní velitelství, základny ISAF, sídlo guvernéra provincie a kancelář místních novin Islam Today, které vycházejí 2x denně v češtině a 1x denně v angličtině. Při návštěvě města nesmíte opomenout luxusní Bin Badrovy lázně a tajemný soukromý klub Džihad rodiny Maha. Hlavní městká třída je lemována rozličnými obchůdky a čajovnami. O vodnice a různé hry není nikdy nouze.

protector map cz kopie

Ostatní vesnice

Opomenout nesmíme ale ani vesnice. Sarkani, Samoc, Herat, Asmar a Al-Seram jsou oázami pohodlí a relaxace umístěnými do překrásné zábulské krajiny. Místní obyvatelé provozují ve svých obydlích rozličné služby a živnosti. V každém sídle můžete najít fungující poštovní úřad, policejní služebnu, zastávku hromadné dopravy a stařešinovo sídlo. V Sarkani mimo jiné sídlí i guvernér provincie a jeho početná ochranka. Zatímco Herat je vyhlášeným doupětem neřesti a zločinu, Asmar je naopak klidným místem v horách poblíž zlatého dolu. Samoc je znám svými soutěživými a hravými obyvateli a Al-Seram … ? Al-Seram je obestřen tajemstvím a svým vlastním životem. Severně od Sarkání byste dále našli malou posádku afghánské armády, která je zde umístěna vzhledem k blízkému hraničnímu přechodu do Pákistánu. Přechod v severní části Zábulu je též velmi populární. Jen malý kousek za přechodem na území Pákistánu se totiž nachází vesnice Killa Saifullah. Říká se, že ve vesnici se skrývá silná skupina militantního hnutí Tálibán, která tam byla v roce 2014 v průběhu červnové ofenzívy jednotek ISAF vytlačena. Také se říká, že ve vesnici je možné za rozumný peníz nebo službu pořídit zbrusu nové AK nebo kvalitní a bezpečnou výbušninu. Oficiální činitelé ISAF to neradi přiznávají ale i z tohoto důvodu bývá hranice často střežena speciálními jednotkami NATO.

 

Zábul a jeho krásy jsou prostě ideální místo pro turistiku a Vaší dovolenou. Jakákoliv Vaše očekávání můžou být, ze Zábulu pojedete se zážitky mimo Vaší představivost. Platí ale, že co očekáváte Vy je očekáváno i od Vás.